Cardinal Cryptography – nowy sposób na bezpieczny transfer danych
Cardinal Cryptography to firma zajmująca się kryptografią i blockchainem, powstała w 2019 roku. Jej główny produkt, Aleph Zero, wprowadza fundamentalne innowacje w branży. Platforma opracowana przez Cardinal Cryptography rozwiązuje szereg problemów, które trapią technologię blockchainową, m.in.: skalowalność, bezpieczeństwo czy decentralizacja.
Kluczowym projektem firmy Cardinal Cryptography jest Aleph Zero. To sieć, na której można budować rozwiązania skierowane do różnych branż: finansowej, motoryzacyjnej czy opieki zdrowotnej. Upraszczając, środowisko stworzone przez firmę to baza danych, która jest zdecentralizowana i cechuje się większymi matematycznymi gwarantami bezpieczeństwa, niż systemy znane dotychczas. Jeśli jakaś informacja znajdzie się w sieci, nie da się już jej stamtąd usunąć, co sprawia, że Aleph Zero świetnie nadaje się do zastosowania w systemach bankowych, czy w opiece zdrowotnej. Podobnie, jak w przypadku konwencjonalnego blockchainu, Aleph Zero zapewnia również użytkownikom pełną kontrolę nad ich danymi, ale jednocześnie dorzuca swoje „cegiełki” w postaci dwóch innowacji opracowanych przez zespół polskich naukowców.
Wykorzystanie tego typu sieci to dla firmy oszczędność pieniędzy, ale również, w określonych sytuacjach, wzrost poziomu bezpieczeństwa w porównaniu do wewnętrznych, scentralizowanych baz danych, co osiągane jest dzięki usunięciu tzw. single point of failure. Z kolei w zestawieniu z innymi sieciami rozproszonymi, Aleph Zero ma do zaoferowania technologię, która osiągnęła maksymalny teoretyczny próg bezpieczeństwa. Innowacja krakowskiego zespołu została zrecenzowana przez zespół naukowców i opublikowana podczas hostowanej konferencji ACM Advances in Financial Technologies 2019 w Zurychu.
„Od strony wdrożeniowej skupiamy się na kilku wybranych branżach, ponieważ nasi inwestorzy i nasz własny network jest im najbliższy. Cały czas uczymy się, w jaki sposób opowiadać o benefitach dla klientów instytucjonalnych czy korporacyjnych. Często już sam blockchain jest dla nich egzotycznym pomysłem, a co dopiero blockchain, który nie znajduje się w światowej czołówce pod kątem popularności. Skupiamy się przede wszystkim na jak najbardziej zaawansowanej technologii, którą walidujemy zewnętrznie i poddajemy niezależnym audytom.” – opowiada Antoni Żółciak, współzałożyciel Cardinal Cryptography.
„Audyt implementacji Aleph Zero wykonała firma Trail of Bits, pracująca na co dzień z Google, Stripe’em, Adobe, DARPA, Microsoftem, czy Linux Foundation”, dodaje.
Innowacyjność systemu
Sieć Aleph Zero jest unikalna nie tylko ze względu na swoje zastosowanie, ale również dlatego, że jest to pionierski, międzynarodowy projekt. System opracowany przez zespół Cardinal Cryptography wykorzystuje dekady badań nad sieciami rozproszonymi.
„Jest to system oparty na dwóch innowacyjnych koncepcjach tworzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego”, mówi Antoni Żółciak.
“Pierwsza dotyczy autorskiego protokołu konsensusu (technice uzgodnienia spójnej i poprawnej wersji bazy danych pomiędzy wieloma serwerami), dzięki któremu jesteśmy w stanie zaoferować zdecydowanie większą szybkość przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas tworzenia blockchainu. Druga innowacja związana jest z technologiami prywatnościowymi budowanymi na podstawie tzw. Secure Multiparty Computation. To protokół, który pozwala na dokonywanie obliczeń na zaszyfrowanych danych od wielu użytkowników i ujawnieniu jedynie wyniku takich obliczeń – przykładowym zastosowaniem mogą być tutaj wybory, w których poszczególne głosy zostają prywatne na zawsze, natomiast wynik jest ujawniony po zakończeniu procedury wyborczej.” – wyjaśniają Adam Gągol i Michał Świętek, współzałożyciele Cardinal Cryptography i pomysłodawcy technologii.
Pierwsze sukcesy
Od listopada 2020 roku firma jest częścią Inkubatora Technologicznego Krakowskiego Parku Technologicznego.
„Otrzymaliśmy tutaj faktycznie wsparcie, a przede wszystkim możliwość nawiązania współpracy z innymi, inkubowanymi firmami. Szukaliśmy miejsca, w którym otoczenie firm z branży IT i nowych technologii będzie napędzać nas do pracy. Tutaj to znaleźliśmy”.
„Za swój największy sukces uważamy to, że mimo problemów, z którymi musieliśmy się zmierzyć w 2020 roku, ciągle jesteśmy w tym samym składzie”, dodaje Antoni Żółciak.
Firma może się poszczycić nie tylko innowacyjnym rozwiązaniem, ale również dużym wsparciem finansowym, które otrzymała w ramach projektu Aleph Zero. W czerwcu 2021 roku startup ogłosił seedową rundę finansowania, uzyskując sumaryczne wsparcie w wysokości 4,9 mln USD. Obecnie zespół pracuje nad zamknięciem kolejnej rundy, której wynik będzie ogłaszany jesienią tego roku.
Międzynarodowy zespół
Założycielami Cardinal Cryptography jest czwórka ekspertów, którzy pochodzą z Polski i Stanów Zjednoczonych: Adam Gągol, Matthew Niemerg, Michał Świętek i Antoni Żółciak. Każdy z nich zajmuje się innym aspektem prowadzenia firmy i doskonale uzupełnia kompetencje swoich współpracowników.
„Główny koncept na stworzenie technologii wyszedł od Adama, pierwszymi wdrożeniami zajął się Michał, a ja starałem się zbudować środowisko dookoła tej technologii, prowadzić marketing, a także, wspólnie z Matthew, prowadzić fundraising i business development”, wspomina początki Antoni Żółciak. „Mieliśmy również niesamowite szczęście zgromadzić zespół posiadający ogromną motywację wewnętrzną, dużą dozę cierpliwości do zespołu founderskiego i umiejętności daleko wykraczające ponad przeciętną.”
Plany na przyszłość
Pierwsze sukcesy za nimi, ale to dopiero początek drogi rozwoju.
„Uważamy, że udany fundraising to dla startupu dopiero początek. Sam ten fakt nie stanowi sukcesu, a jedynie wstępną rynkową walidację naszej koncepcji. Prawdziwa praca dopiero przed nami”, podkreśla zespół.
W planach firma ma wdrożenie swojego autorskiego systemu w takich dziedzinach, jak służba zdrowia, zarządzanie energią czy łańcuchem dostaw. Planuje konsekwentnie zwiększać zatrudnienie i, co najważniejsze, rozwijać swoją działalność globalnie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działalności firmy Cardinal Cryptography, zapraszamy na stronę: cardinals.cc
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Aleph Zero, zerknij na: alephzero.org
Kontakt
Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o.
ul. Podole 60
30-394 Kraków
NIP 675-11-57-834