Sense Monitoring mierzy wysoko
W tym startupie nikt nie może mieć lęku wysokości ani przestrzeni. Ich codziennym środowiskiem pracy są wielkopowierzchniowe dachy płaskie. Za to każdy w zespole musi wykazać się odwagą – by śmiało proponować innowacyjne rozwiązania, podnoszące bezpieczeństwo pracowników i chroniące konstrukcję budynków.
Na początku była idea. To ona połączyła ze sobą przyjaciół inżynierów: geodetę, inżyniera budownictwa oraz programistę. I to ona w 2012 roku posłużyła jako fundament do konstrukcji startupu Sense Monitoring. Obszarem zainteresowań tria innowatorów były budynki wielkopowierzchniowe, ich eksploatacja oraz udoskonalanie.
Wyjście z piwnicy
Prace nad rozwiązaniem, które można by pokazać światu trwały blisko cztery lata. W tym czasie miało miejsce prototypowanie produktu, jego testowanie i ciągłe udoskonalanie. W analizie działania na pewno przydało się techniczne wykształcenie założycieli. Od początku zaznaczyło się też metodyczne, systematyczne działanie prowadzące do walidacji opracowywanego rozwiązania. Dzięki temu, gdy wreszcie można było zaprezentować Sense S-One, był to produkt przemyślany i gotowy do działania. Dlatego mógł od razu trafić z przysłowiowej piwnicy, gdzie swą działalność zaczynało wiele startupów, prosto pod dachy płaskie magazynów, centrów logistycznych i zakładów produkcyjnych.
W drodze na szczyt
W górę piął się sam Sense Monitoring. Niedługo po swojej produktowej premierze, startup w 2016 roku został doceniony w prestiżowym konkursie European Startup Awards. Spółka otrzymała tytuł najlepszego rozwiązania w kategorii Smart City w Polsce. Rok później zespół Sense Monitoring gościł w Pałacu Prezydenckim. Z kilkuset zgłoszeń z całego kraju Rada Fundacji Startup Poland wybrała 10 najciekawszych rozwiązań, których twórcy mogli pokazać swoje rozwiązania przed przedstawicielami rządu RP oraz największych spółek w Polsce.
W tym samym roku Sense Monitoring gościł także – jako jedyna polska firma pośród dziesięciu startupów z całego świata na Wolves Summit. Swoim wystąpieniem w ramach tzw. Great Pitch wywalczyli nagrodę od Amazon Web Services (AWS) i zaproszenie do prezentacji w Londynie.
Wyróżnieniami sypnęło także w 2018 roku. Najpierw Sense Monitoring triumfował w organizowanym w ramach European Start-Up Days konkursie „Tradition & Modernity”. Zwieńczeniem zwycięskiego pochodu był tytuł „Produkt innowacyjny dla logistyki, transportu i produkcji 2018”, przyznany systemowi Sense S-One.
Wielkie marki, wielkopowierzchniowe budynki
Co wzbudziło uznanie w kraju i za granicą? Wspomniany już system Sense S-One, służący do stałej, precyzyjnej i automatycznej kontroli dachów płaskich oraz zapobiegający ich przeciążeniom. Panowie z Sense Monitoring idealnie wpasowali się w potrzeby rynku budynków wielkopowierzchniowych jak hale logistyczne, zakłady produkcyjne, centra handlowe bądź obiekty użyteczności publicznej. Wszędzie tam ryzyko awarii dachu czy naruszenia konstrukcji budynku z powodu ulewnych opadów, zalegającego śniegu bądź niewłaściwej eksploatacji (np. niedbałe przeglądy techniczne) jest bardzo wysokie. Sense S-One takie ryzyko minimalizuje w znacznym stopniu, informując właścicieli o wszelkich stanach krytycznych, zagrażających bezpieczeństwu budynku.
Nic więc dziwnego, że rozwiązaniem Sense Monitoring zainteresowały się renomowane marki z całego kraju. Wkrótce klientami firmy zostały m.in. Panattoni Europe, Woodward, Fideltronik, Strabag czy 7R. Dziś Sense Monitoring chroni 1 000 000 m2 dachów płaskich.
Z góry widać więcej
Wraz z poszerzaniem grona odbiorców, Sense Monitoring poszerzał swoją ofertę produktową. Rozmowy z prezesami firm, menadżerami
i zarządcami budynków pozwoliły zespołowi Sense Monitoring dogłębnie poznać wyzwania, przed jakimi stają oni każdego dnia.
Drugą produktową nowością obok Sense S-One została platforma Inteligentny Dach. Jej główna funkcjonalność to zbieranie, analizowanie i archiwizacja danych o dachu płaskim przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Wszystkie informacje trafiają do intuicyjnej aplikacji mobilnej, gdzie prezentowane są w formie przejrzystych wykresów i grafik. Platforma Inteligentny Dach automatycznie informuje użytkownika – za pomocą SMS oraz e-maila – o wszelkich zdarzeniach wymagających jego uwagi. Została pomyślana jako narzędzie do obsługi sieci budynków.
Kolejny pomysł na produkt został zainspirowany przez zmiany klimatyczne. Coraz gwałtowniejsze i intensywniejsze, a jednocześnie coraz mniej przewidywalne opady deszczu w okresie wiosny i lata regularnie przyczyniają się do katastrof budowlanych w postaci zerwanych lub przeciekających dachów. Zapobiegać mają temu Detektory Spiętrzenia Wody (Sense DSW), które na bieżąco mierzą poziom spiętrzonej na dachy wody, informują o czasie utrzymujących się zastoisk wodnych, a także weryfikują drożność wpustów dachowych.
Akceleracja jak wiatr w żagle
Zespół Sense Monitoring nie ukrywa, że początek rozwoju firmy zawdzięcza m.in. udziałowi w KPT ScaleUP, akceleratorze Przemysłu 4.0 zarządzanym przez Krakowski Park Technologiczny. Trzymiesięczny program wsparcia, możliwość bezpośredniej współpracy z przemysłowymi partnerami oraz specjalistyczne szkolenia i mentoring pomogły drużynie Sense Monitoring nabrać prędkości, zdobyć wartościowe kontakty,
a także wspólnie z ekspertami ulepszyć swoje produkty.
Sama firma daleka jest jednak od filozofii huraoptymizmu i hiperwzrostu. Nieustannie hołduje swojemu metodycznemu, analitycznemu podejściu. Każdy, kto wchodził na dach ten wie, że trzeba mieć godną zaufania drabinę, parę razy sprawdzić, czy stabilnie stoi, a przy stawaniu każdego kroku na poszczególnych szczeblach należy zachować szczególną ostrożność. Tak też postępuje Sense Monitoring, prowadząc swój innowacyjny biznes dla dachów płaskich. Są efekty. Obecnie firma jest rentowna, odnalazła swój biznesowy model, pracuje nad nowymi produktami i dopracowuje już te istniejące. Swoich gości przyjmuje w trzech biurach (Warszawa, Kraków, Poznań), skąd też coraz częściej koresponduje z zagranicznymi firmami, zainteresowanymi wdrożeniem produktów Sense Monitoring. To bowiem międzynarodowa ekspansja jest kolejnym etapem w rozwoju firmy.
Patrząc na skuteczność zespołu Sense Monitoring w realizacji swoich założeń – można być pewnym ich sukcesu.
Więcej o działalności Sense Monitoring dowiecie się z ich strony internetowej, fan page’u na Facebooku oraz LinkedIn.
Kontakt
Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o.
ul. Podole 60
30-394 Kraków
NIP 675-11-57-834