Zielona transformacja - od wizji do działania
Gospodarka o obiegu zamkniętym, energia w tym energia wodorowa – tematy coraz bardziej popularne, odmieniane przez różne przypadki i w różnych kontekstach.
Jak odnaleźć siebie, swój biznes, swoją gminę czy swój region w tym gąszczu informacyjnym?
Gdzie poszukiwać rzetelnej wiedzy i dobrych praktyk w obszarze zielonej transformacji?
Jak dostosować swoje działania do zmieniającej się rzeczywistości?
Jakie konkretne działania wspierają transformację przemysłu produkcyjnego w stronę bardziej inteligentnego i zrównoważonego rozwoju?
Na te pytania odpowiemy podczas konferencji Zielona transformacja – od wizji do działania.
Data wydarzenia: 27 kwietnia 2023 r.
Miejsce wydarzenia: Krakowski Park Technologiczny, ul. Podole 60, Kraków
Prosimy o rejestrację do 24.04.2023 r.
Podzielimy się wiedzą i dobrymi praktykami z kraju i zagranicy, zainspirujemy oraz zachęcimy do refleksji i podjęcia konkretnych działań, bo od wizji przechodzimy do czynów.
Wydarzenie będzie podzielone na dwie sesje tematyczne:
- Gospodarka o obiegu zamkniętym | Projektowanie i zaawansowane technologie dla przemysłu
- Wodór – paliwo przyszłości?
Naszą konferencję kierujemy zarówno do przedstawicieli administracji publicznej, instytutów badawczych, uczelni, jak i przedsiębiorców zainteresowanych rozwijaniem koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego, otwartych na współpracę z regionalnymi ośrodkami innowacji cyfrowych (ang. Digital Innovation Hubs). W panelu poświęconym wodorowi, który odbywa się w ramach projektu Science Meets Regions, przedstawiciele administracji będą mieli okazję zapoznać się z aktualnym stanem badań nad wodorem w naszym regionie oraz poznać ścieżki jego potencjalnego wykorzystania. W części networkingowej dojdzie do spotkań z naukowcami, podczas których obie strony podzielą się wiedzą i pomysłami dotyczącymi współpracy na rzecz budowy małopolskiego ekosystemu wodorowego.
Termin „gospodarka obiegu zamkniętego” (GOZ), jest coraz częściej stosowany w teorii i praktyce gospodarczej i zdecydowanie nie jest tylko chwilowym trendem. Jest efektem dotychczasowych działań podejmowanych na rzecz ekologizacji przemysłu. Jest też podstawą do różnych badań i dalszych przedsięwzięć w zakresie tworzenia ekosystemów przemysłowych, projektowania cyrkularnego, czystego przemysłu.
.
Gospodarka musi być odpowiedzialna, a żeby tak się stało, odpowiedzialność musi być współdzielona przez podmioty, które je tworzą. Są to zarówno rządy krajów, regiony jak i przedsiębiorstwa, ale także sami konsumenci. W dzisiejszych czasach nie zastanawiamy się nad tym, czy GOZ warto włączyć w model biznesowy firmy, w działania regionu czy do naszego domu, ale w jaki sposób zrobić to najefektywniej kosztowo. Żyjemy w czasach dużych zakłóceń, szczególnie w odniesieniu do zaburzonych łańcuchów dostaw oraz zapotrzebowania na energię, dlatego też mocne osadzenie strategii firmy, i całego regionu w długoterminowym budowaniu wartości zaczyna nabierać na znaczeniu.
Jeżeli:
- interesuje Cię nakreślony przez UE plan działań dla zielonej transformacji,
- chcesz zainspirować się praktycznymi przykładami działań podejmowanych przez europejskie firmy w kierunku bycia bardziej zielonym,
- chcesz dowiedzieć się, na jakie wsparcie w tym zakresie możesz liczyć
zapraszamy do udziału w sesji 1 pn. „Gospodarka o obiegu zamkniętym. Projektowanie i zaawansowane technologie dla przemysłu”.
Wodór może okazać się jedną z alternatyw dla tradycyjnych paliw kopalnych. Alternatyw, których musimy poszukiwać wobec wyzwań otaczającej nas rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Już dziś istnieje wiele ciekawych przedsięwzięć i inicjatyw związanych z tym paliwem. Jego obecne wykorzystanie ma jednak często charakter punktowy.
W Małopolsce istnieje silne przekonanie o wyróżniającej się pozycji wodoru w kontekście szans na zapewnienie bardziej stabilnego, bezpiecznego, tańszego i ekologicznego źródła energii dla mieszkańców województwa. Region posiada aspiracje związane z rolą krajowego lidera w rozwoju technologii wodorowych, czego przykładem są liczne działania podjęte w ramach tworzenia małopolskiego ekosystemu wodorowego (m.in. kierowanie projektem pilotażowym Wodór w ramach Inicjatywy Awangarda, utworzenie Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania Wodoru czy uczestnictwo w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej). Wodór to także jeden z fundamentów zielonej transformacji, a jego upowszechnianie i promocja pomogą w realizacji celów lezących u podstaw takich projektów jak Europejskie Zielony Ład czy pakiet Fit for 55.
- Czy możliwa jest jego szeroka skalowalność
- Jakie sektory są najbardziej oczywistymi do jego implementacji?
O tym m.in. porozmawiamy podczas 2 sesji konferencji pn. „Wodór – paliwo przyszłości?”.
W ramach konferencji zorganizowane zostały również wizyty studyjne do przedsiębiorstw i instytutów wykorzystujących paliwa wodorowe.
Pierwsza z dwóch zaplanowanych wizyt studyjnych w ramach współpracy nawiązanej ze Wspólnym Centrum Badawczym z siedzibą w Brukseli oraz z Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego „Science Meets Regions 2023 Zielona transformacja – od wizji do działania”.
Odwiedziliśmy dwa przedsiębiorstwa wykorzystujące w różnej formie paliwa wodorowe.
- Podczas wizyty w Łukasiewicz (Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych) w Krakowie, uczestnicy mieli okazję odwiedzić laboratoria , centrum badawcze i zapoznać się z praktycznymi testami wielu materiałów budowlanych zaczynając od cementu, kończąc na różnego rodzaju piankach.
- Naszym kolejnym punktem było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. Po obszernej prezentacji z zarysem historycznym początków komunikacji autobusowej w Krakowie, dowiedzieliśmy się o technologii zasilania wodorem autobusów oraz planach na przyszłość związanych właśnie z pojazdami tego typu. Udało nam się także zobaczyć i przejechać autobusem zasilanym wodorem oraz z bliska obejrzeć mobilną stację ładowania pojazdów tym gazem.
Druga wizyta to siedziba Ekospalarni oraz przedsiębiorstwa Orlen Południe S.A. w Trzebinii.
- Ekospalarnia to bardzo interesujące miejsce pod względem technologicznym, w którym spalane są śmieci z obszaru Krakowa, zapewniając przy tym zrównoważoną gospodarkę miasta. Planowany jest rozwój produkcji wodoru, który mógłby być wykorzystywany również na terenie miasta.
- Z kolei w Trzebini zwiedziliśmy Orlen Południe, który jest liderem działań na rzecz produkcji paliwa wodorowego. To jego stacja mobilna napędza wodorowe autobusy na terenie Krakowa
Dzięki tym działaniom przybliżyliśmy uczestnikom szeroki wachlarz i możliwości zastosowań paliwa wodorowego.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych części wydarzenia
Gospodarka o obiegu zamkniętym Projektowanie i zaawansowane technologie dla przemysłu
Wodór – paliwo przyszłości?
PRELEGENCI
Dojazd i parking
Wydarzenie odbędzie się na ul. Podole 60, w budynku Krakowskiego Parku Technologicznego.
Zachęcamy do korzystania z transportu publicznego i komunikacji miejskiej. Krakowski Park Technologiczny znajduje się w odległości około 10 minut spacerem od pętli autobusowej i tramwajowej Czerwone Maki oraz Parkingu P+R Czerwone Maki.
Kursują tu:
tramwaje nr: 11, 17, 18, 52
autobusy nr: 196, 578
Przy budynku Krakowskiego Parku Technologicznego znajduje się parking. Zarówno zamknięty, jak i wzdłuż ulicy.
Niestety liczba miejsc na parkingu jest ograniczona dlatego też rekomendujemy, aby w miarę możliwości wybrać dojazd komunikacją miejską.
Serdecznie zapraszamy na konferencję pn. Zielona transformacja – od wizji do działania organizowaną przez Krakowski Park Technologiczny w ramach międzynarodowego projektu pn. Smart Circuit oraz w ramach współpracy nawiązanej ze Wspólnym Centrum Badawczym z siedzibą w Brukseli oraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
Kontakt
Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o.
ul. Podole 60
30-394 Kraków
NIP 675-11-57-834